نمایندگی رسمی هایلوک و هایک ویژن ایران کالاریزان

نماینده رسمی هایک ویژن و هایلوک در ایران

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید 07132317733  ( داخلی 4 )

نصب دوربین های مداربسته و نکاتی ک باید رعایت شود

چه نکاتی را برای نصب دوربین مداربسته باید در نظر گرفت؟

اطلاعات نوشته

احتمالا شما برای ایجاد امنیت در محیط خود، تصمیم به نصب دوربین مداربسته گرفته اید. اما نمی دانید که چه نکاتی را باید قبل از خرید دوربین های مداربسته مد نظر قرار بدهید. پس حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

نصب دوربین مداربسته یک کار تخصصی است. برای خرید و انتخاب آن نیاز به یک فردی است که به خوبی با سیستم مداربسته آشنایی داشته باشد. دوربین مداربسته دارای یک سری مشخصات است که بهتر است در ابتدا آن ها را بشناسید.

مشخصات و ویژگی های دوربین مداربسته

۱. لنز دوربین مداربسته

دوربین مداربسته دارای لنز است. لنزهایی که در دوربین های مداربسته به کار می رود به دو دسته: لنزهای ثابت و لنزهای متغییر، تقسیم می شود. لنزهای متغییر نیز خود به دو دسته وریفوکال و موتورایز تقسیم میشوند. برای آشنایی بیشتر با لنزها مقاله ” انواع لنزهای دوربین مداربسته ” را مطالعه کنید.

۲. کیفیت تصویر ( رزولوشن تصویر)

تمام دوربین ها با توجه به سنسوری که دارند، یک کیفیت تصویر دارند که واحد آن مگاپیکسل است. کیفیت تصویر دوربین های مداربسته از ۱ مگاپیگسل است، و به ترتیب ۲ / ۳ / ۴ / ۵ / ۶ / ۸ مگاپیسکل. دوربین های هایک ویژن تمام این گستره کیفیت تصویر را شامل می شود. اما دوربین های هایلوک کیفیت ۱ / ۲ / ۴ / ۵ مگاپیکسل دارد.

۳. نوع تکنولوژی سیستم مداربسته

دو نوع تکنولوژی در سیستم های مداربسته به کار می رود: تکنولوژی آنالوگ و تحت شبکه. امروزه دیگر از آنالوگ به صورت گذشته استفاده نمی شود زیرا از کیفیت خوبی برخوردار نبودند. سیستم پیشرفته و امروزی آنالوگ، AHD می باشد.
البته شرکت هایی مانند هایک ویژن فناوری TVI را معرفی کرده است و به دوربین های خود با این فناوری اصطلاحا توربو HD می گوید. دوربین های توربو HD هایک ویژن و هایلوک معمولا از فناوری های CVI/CVBS/AHD نیز پشتیبانی می کنند.

اما دوربین های تحت شبکه، قابلیت اتصال به شبکه محلی را از طریق کابل شبکه دارند. ارتقای سیستم های دوربین IP بسیار راحت تر است. اگر در آینده ممکن است بخواهید تعداد دوربین ها را بیشتر کنید، از سیستم آی پی استفاده کنید.

۴. دید در شب

برای بررسی موضوع دید درشب، چند نکته را باید در نظر بگیرید. در ابتدا مشخص کنید که آیا نیاز دارید تصویر رنگی در شب داشته باشید یا نه؟ سپس متراژ برد دید در شب را بررسی کنید. برای محوطه ای که قرار است دوربین نصب شود، تا چه متراژی نیاز دارید تصویر محیط را داشته باشید؟

برد دید در شب در دوربین ها معمولا از ۱۰ متر شروع می شود و تا ۸۰ متر است. البته دوربین های اسپیددام بیشتر از این متراژ را پوشش خواهد داد.

نصب دوربین مداربسته

انتخاب کابل مناسب جهت نصب دوربین مداربسته

با توجه به سیستم مداربسته خود، که آنالوگ است یا تحت شبکه، نوع کابل متفاوت است. اما انتخاب کابل از برندهای معتبر و دارای ضمانت، کیفیت کار شما را چند برابر میکند. کیفیت کابل در کیفیت تصویر اهمیت زیادی دارد. زیرا انتقال تصویر از طریق کابل اتفاق می افتد. بنابراین حتما از برندهای معتبر، کابل های مناسب استفاده کنید. شما ممکن است نیاز به کابل برق، کابل شبکه، کابل انتقال تصویر، کابل صوتی، داشته باشید.

چه نکاتی را برای نصب دوربین مداربسته باید در نظر گرفت؟

بهترین مسیر برای کابل کشی

کابل کشی مناسب، یکی از نکاتی است که هنگام نصب دوربین مداربسته باید به آن توجه شود. مسیر کابل کشی، از آن جهت اهمیت دارد که، با انتخاب درست مسیر، در میزان کابل استفاده شده، صرفه جویی خواهد شد و در نتیجه هزینه ها نیز کاهش می یابد. همچنین مسیر کابل کشی باید به گونه ای باشد که، امواج الکترومغناطیسی بر سر راه نباشد تا کابل به درستی کار کند.

کابل کشی و استفاده از داکت، کانال و لوله فلکسی درست، به مراتب باعث جلوگیری از پارازیت و نویز خواهد شد. پیشنهاد ما استفاده از کانال و داکت در فضای بسته و همچنین استفاده از لوله فلکسی و یا لوله فلزی در فضای باز جهت کابل کشی دوربین مداربسته است.

برای اطلاعات بیشتر، مقالات زیر را می توانید مطالعه کنید.

در مورد کابل کشی نکته دیگری که حائز اهمیت است، مسیر کابل کشی است. در هنگام نصب دوربین مداربسته مسیر کابل‌کشی بهتر است به گونه ای انتخاب شود که سارقین به راحتی نتوانند با دنبال کردن کابل ها به دستگاه ضبط برسند و دستگاه را از کار کردن بیاندازند. همچنین به این راحتی نتوانند با قطع کردن کابل ها اتصال دستگاه و دوربین را قطع کنند.

تصاویر دوربین های مداربسته تا چه مدت زمان ذخیره شوند؟

انتخاب هارد، یکی از نکاتی است که باید هنگام خرید دستگاه و نصب دوربین مداربسته، به آن توجه کنید. بهترین برندها در زمینه تولید هارد مخصوص دوربین مداربسته، برند وسترن دیجیتال Western Digital، سیگیت Seagate است. که هر دو شرکت های بسیار قوی هستند. میزان فضای هارددیسک را با توجه به تعداد دوربین مداربسته و کیفیت تصویر آنها باید انتخاب کنید. تعداد هاردی که در دستگاه های ضبط نصب می شود با توجه به تعداد کانال دستگاه، متفاوت است. برخی دستگاه جای نصب ۴ تا هارددیسک دارند.

دوربین مداربسته را در کجا نصب کنیم؟

هنگام نصب دوربین مداربسته با توجه به محیط، باید بهترین مکان نصب را انتخاب کنید. اما برای انتخاب محل مناسب، جایی را انتخاب کنید که دوربین در بهترین نقطه قرار گرفته باشد و بهترین زاویه دید را به شما بدهد. زاویه دید خوب یعنی، تمام نقاط مهم و حساس، تحت پوشش باشند.

بنابراین تعداد دوربین مداربسته برای پوشش تمام نقاط مهم، اهمیت ندارد. بلکه جای نصب و انتخاب دوربین با زاویه دید مناسب بسیار کمک کننده است. گاهی ممکن است، مکانی که در ابتدا به نظر برسد نیاز دارد ۴ تا دوربین در آن نصب شود، با کمی بررسی متوجه شویم، تنها با نصب ۲ دوربین در نقاط درست، تمام محیط را می توانیم تحت پوشش قرار دهیم.

نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته را از جهت ارتفاع نصب، زاویه دید باید بررسی کنید. منظور از ارتفاع مناسب این است که سوژه مورد نظر به طور کامل در زاویه دید دوربین باشد. به طور مثال تنها سر افراد در تصویر دوربین نباشد. البته دوربین های چرخشی یا همان اسپیددام، را می توان در ارتفاع ۴ متری نیز نصب کرد. برای نصب این نوع دوربین ها از دکل ها، پایه های محکم استفاده میکنند.

قابلیت تنظیم نور پس زمینه

دوربین را در محلی قرار دهید که نور خورشید، باعث سیاه شدن سوژه در تصویر نشود. البته ویژگی این روزها در اکثر دوربین های مداربسته نیز به کار رفته است، به نام قابلیت BLC و HLC به کمک این دو نور زیاد پیش زمینه در روز و شب تنظیم خواهد شد و سوژه در نور زیاد تاریک نخواهد شد.

هم پوشانی کامل توسط دوربین ها

همانطور که بالاتر گفته شد، هنگان نصب دوربین مداربسته، دوربین ها باید به گونه ای باید نصب شود که تمام محیط را پوشش دهد. اما منظور از هم پوشانی این است که، دوربین ها در محلی نصب شود که دوربین دیگر نیز در معرض دید آن باشد. هدف از این کار، ثبت موقعیت هایی است که افراد اقدام به دستکاری و خرابکاری و قطع دوربین مداربسته می کنند. اگر هم پوشانی به درستی انجام شده باشد و دوربین ها در تصویر یکدیگر باشند، این حوادث را می توان پیگیری کرد.

نکته دیگر در مورد هم پوشانی این است که نقطه کور در تصویر وجود نداشته باشد. خارج شدن سوژه از تصویر مساوی باشد با ورود سوژه به تصویر دوربین دیگر. همچنان استفاده از دوربین های چرخشی، در پروژه هایی با مساحت بیشتر همین کاربرد را دارند.

محل نصب دستگاه ضبط DVR / NVR

محل نصب دستگاه ضبط بسیار اهمیت دارد. از این بابت که سارقین نتوانند به راحتی با دسترسی به دستگاه ضبط آن را قطع کنند یا هارددیسک که حاوی تصاویر ضبط شده است را بردارند. بنابراین در انتخاب محل نصب دوربین مداربسته باید دقت شود.

در نصب دستگاه ضبط به چند نکته دقت کنید:

جهت حفاظت از دستگاه، آن را در یک محفظه فیزیکی قرار دهید. قرار دادن دستگاه در رک راهی است برای حفظ امنیت آن در برابر سارقین. اما از رک هایی استفاده کنید که دارای قفل هستند و در جایی قرار دهید که در دید نباشد یا با وسایلی آن را استتار کنید.

دستگاه را در محلی نصب کنید که به خوبی تهویه و جریان هوا در آن انجام شود. این کار باعث می شود دستگاه DVR / NVR به خوبی کار کند و مشکلی برای آن پیش نیاید.

استفاده از برچسب “این مکان مجهز به دوربین مداربسته است”

در پایان باید ذکر شود که، به عنوان یک فرد نصاب دوربین های مداربسته، حتما اعلام شود که این مکان مجهز به دوربین مداربسته است. همین امر باعث می شود از بروز جرایم بسیار پیشگیری شود. البته که شما وظیفه دارید این نکته را در مکان های عمومی و خصوصی، اعلام کنید تا افراد از این موضوع مطلع باشند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo
مشاوره رایگان
Main Menu x