تشخیص دست کاری دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا (Tamper Detection) چیست؟

اطلاعات نوشته

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection چیست ؟

دست کاری کردن دوربین مداربسته

در این قسمت شما خوانندگان گرامی سایت کالاریزان را با یکی از تکنولوژی های مهم آنالیز تصویر ( VCA ) به نام تکنولوژی تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection آشنا می کنیم .

فناوری تشخیص دستکاری یا خرابکاری یکی از ویژگی های آنالیز تصویری در دوربین های تحت شبکه است این تکنولوژی هنگامی که دوربین مورد دستکاری قرار می گیرد یا ضربه می خورد می تواند با ارسال آلارم کاربر را باخبر کند.

هنگامی که دوربین IP در محلی نصب می شود همواره می تواند در معرض خطر قرار داشته باشد ، ضربه زدن به دوربین ، تغییر جهت و زاویه دید دوربین ، دستکاری دوربین ، اسپری پاشیدن به شیشه جلوی دوربین ، پوشاندن لنز دوربین با پارچه یا یک عامل خارجی و بسیاری از موارد دیگر از خطراتی است که می تواند یک دوربین مدار بسته نصب شده را تهدید کند. هنگامی که فردی قصد ضربه زدن به دوربین را داشته باشد قابلیت Tamper Detection دوربین می تواند با شناسایی خطر به NVR اطلاع داده و این آلارم توسط سیستم مرکزی به کاربرا اطلاع رسانی می شود. این فرایند را Tampering Alarm می گویند.

اساس کار قابلیت تشخیص خرابکاری یا تشخیص دستکاری چگونه است ؟

قابلیت تشخیص خرابکاری یا دستکاری ، به دوربین مداربسته امکان شناسایی عواملی مانند ضربه ، پوشاندن لنز ، تغییر جهت  و … را می دهد و کاربر می تواند در این مواقع سریعا از اینگونه تهدیدات باخبر شده و اقدامات پوششی و بازدارنده را انجام دهد.

سیستم تشخیص دستکاری دوربین مداربسته می تواند موارد زیر را به کاربر اطلاع رسانی نماید :

 • ضربه زدن به دوربین و تلاش برای از جا در آوردن دوربین مدار بسته ( سرقت دوربین )
 • اسپری پاشیدن بر روی دریچه لنز و شیشه جلوی دوربین مدار بسته
 • قطع برق دوربین مدار بسته ( نخستین کاری که سارقین انجام می دهند )
 • پوشاندن دریچه لنز دوربین مدار بسته توسط عوامل خارجی
 • تغییر فوکوس دوربین مدار بسته
 • تغییر جهت دوربین مدار بسته
 • قطع شدن ارتباط شبکه دوربین مدار بسته با NVR

این فناوری هم مانند بسیاری از فناوری های هوشمند دوربین مداربسته می تواند با آلارم های اشتباه کاربران را کلافه کند از این رو می توان با تعریف زمان مناسب با توجه به نوع آلارم از بروز آلارم اشتباه جلوگیری کرد. به عنوان مثال هنگامی که برگ درخت جلوی دریچه لنز دوربین را برای چند ثانیه می پوشاند و سپس از جلوی لنز کنار می رود، تعریف حداقل زمان برای آن می تواند کمک کننده باشد و از ارسال آلارم اشتباه توسط سیستم جلوگیری کند.

قابلیت تشخیص خودکار دستکاری دوربین مداربسته معمولا تنها در دوربین های هوشمند وجود دارد و هر دوربینی این قابلیت را پشتیبانی نمی کند . از این قابلیت می توان برای سناریو های مختلف استفاده کرد که چند نمونه از آنها عبارتند از :

 • پوشاندن دریچه لنز دوربین در حیاط یا راهروهای زندان ، در این حالت دوربین فورا به ماموران امنیتی اطلاع رسانی می کند تا هر گونه خطری را در همان ابتدا شناسایی و برطرف کنند.
 • تغییر جهت دوربین مدار بسته نصب شده در یک کارخانه که مشغول شمارش تعداد کارتن هایی است که توسط دستگاه بسته بندی می شود . در این حالت سیستم تشخیص خودکار خرابکاری با اطلاع رسانی به موقع از هر مورد مشکوکی جلوگیری می کند.
 • تغییر فوکوس دوربین مدار بسته نصب شده در قسمت درب ورودی شعبه یک بانک در اثر پاشیدن اسپری ، در این موقع سیستم تشخیص خودکار می تواند با اطلاع رسانی به موقع ، از بروز هر تهدیدی شامل سرقت مسلحانه جلوگیری می کند.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره تماس : ۰۷۱۳۲۳۱۷۷۳۳

محصولات هایلوک

محصولات هایک ویژن

به اشتراک بگذارید:

3 Comments on “قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا (Tamper Detection) چیست؟

 1. […] تا بتوانند به هدف خود برسند. زمانیکه دوربین شما از قابلیت دستکاری و خرابکاری Tamper detection برخودار باشد دیگر مشکلی نخواهد بود. زیرا با فعال کردن […]

 2. […] نصب کنید اما حتما در انتخاب محل نصب ، دقت کنید تا مورد دستکاری و خرابکاری دوربین مداربسته توسط افراد سودجو قرار […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo
مشاوره رایگان
Main Menu x