عوامل تاثیر گذار بر کیفیت تصویر دوربین مداربسته

چه عواملی بر روی کیفیت تصویر دوربین مداربسته موثر است؟

اطلاعات نوشته

زمانی که شما نسبت به خرید دوربین مداربسته برای منزل یا محل کار خود اقدام می کنید، انتظار دارید که چون دوربین با کیفیت خریداری کرده اید تصویری که ارائه می دهد نیز با کیفیت و واضح باشد. برای داشتن تصویر خوب و با کیفیت نیاز است که از دوربین های مداربسته شناخته شده از شرکت های معتبر و نمایندگی ها خرید کنید، تا دچار مشکل نشوید. البته که برخی فاکتورها نیز در این موضوع تاثیر دارند که در ادامه آنها را آورده ایم.

قطعا وضوح بالای تصاویر ضبط شده از طریق سیستم های مداربسته، دارای اهمیت می باشد. زیرا زمانی که شما نیاز به بررسی موارد مشکوک، چهره افراد، موقعیت ها، پلاک خودرو و غیره توسط تصاویر ضبط شده دارید،کیفیت تصویر دوربین های مداربسته بسیار اهمیت پیدا می کند. تا بتوانید موارد را با جزئیات بررسی کنید.

اما کیفیت تصویر به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند نوع لنز، میزان رزولوشن تصویر، دستگاه ضبط، رزلوشن مانیتور یا صفحه نمایش، تنظیمات تصویر، نور محیط، تکنولوژی سیستم مداربسته ( آنالوگ یا دیجیتال ) و غیره

در ابتدا فرض می کنیم، از کیفیت تصویر دوربین مداربسته مطمئن هستیم و میخواهیم عوامل دیگر را بررسی کنیم تا علت کاهش کیفیت تصویر را بررسی کنیم.

چرا کیفیت تصویر دوربین مداربسته پایین آمده است؟

حتما شما هم هنگام مشاهده تصویر ضبط شده یا حتی به صورت زنده متوجه شده اید با افت کیفیت تصویر دوربین مواجه شده اید. ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به چند مورد اشاره کرده ایم.

  1. طول کابل دوربین بلند باشد. زیرا مسافت زیاد باعث ایجاد نویز و افت سیگنال خواهد شد. بنابراین در انتقال تصویر دچار مشکل خواهد شد.
  2. رزولوشن مانیتور یا صفحه نمایش پایین باشد. این امر باعث می شود تا تصویر با وضوح اصلی و واقعی دیده نشود.
  3. لنز دوربین تمیز نباشد. این نکته را مد نظر قرار دهید که هر از چند گاهی نیاز است لنز دوربین ها را از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک کنید تا تصویر به درستی و با کیفیت ضبط شود.
  4. گاهی اوقات دوربین مداربسته از قابلیت زوم برخودار نیست یا تا یک حد مشخص این قابلیت را دارد. با زوم بسیار بالا کیفیت تصویر کاهش پیدا میکند. بنابراین لازم است با توجه به مسافتی که نیاز به مشاهده و ضبط تصاویر را دارید، قدرت زوم دوربین را بررسی کنید و انتخاب درستی در این مورد داشته باشید، تا دچار مشکل نشوید.
  5. عدم پشتیبانی دستگاه از میزان رزولوشن دوربین مداربسته، به عنوان مثال دوربین ۴ مگاپیسکل است اما دستگاه تنها تا ۲ مگاپیکسل را پشتیبانی می کند. این باعث افت کیفیت تصویر ضبط شده خواهد شد.
  6. سیگنال وای فای ضعیف باشد. اگر دوربین مداربسته وایرلس باشد این مورد باید بررسی شود زیرا انتقال تصویر توسط وای فای است و ضعیف بودن سیگنال بر روی کیفیت تصویر اثرگذار است.

بعد از شناسایی دلیل افت وضوح تصاویر وقت آن رسیده است که با عواملی که باعث بالا بردن کیفیت تصویر میشود آشنا شوید تا در هنگام خرید سیستم مداربسته به آن توجه کنید.

روش هایی برای بالا بردن کیفیت تصویر دوربین مداربسته

روش های متعددی وجود دارد که عمده آن برمیگردد به انتخاب دوربین مداربسته مناسب در هنگام خرید. تمام صحبت ما این است که حتما از دوربین های برند و شناخته شده و حتی الامکان دارای پشتیبانی معتبر استفاده کنید. برای اقدام به خرید دوربین مداربسته از افراد کارشناس و با تجربه و متخصص کمک بگیرید و با آنها مشورت کنید تا براساس نیاز و شرایط شما بهترین پیشنهاد را ارائه دهند.

رزولوشن تصویر بالا

همانطور که میدانید هر چه رزولوشن تصویر دوربین بالاتر باشد به تبع کیفیت نیز بهتر و بالاتر است. پس یکی از موارد نصب دوربین با رزولوشن تصویر خوب است. امروزه عمده خرید و فروش دوربین با رزولوشن های ۲ و ۴ و ۸ مگاپیکسل می باشد. هر چند دوربین با رزولوشن تصویرهای مختلف حتی تا ۱۲ مگاپیکسل نیز وجود دارد.

رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

شرایط نور محیط نصب

توجه داشته باشید که محیط نصب دوربین مداربسته به درستی انتخاب شده باشد و شرایط نوری مناسب باشد. عمده عدم کیفیت تصاویر به دلیل وجود روشنایی بیش از حد در محیط و یا تاریکی مطلق است. این دو مورد را باید به خوبی بررسی کنید و برای جلوگیری از افت کیفیت تصویر از دوربین های با قابلیت تنظیم نور WDR استفاده کنید و در هنگام نصب، دقت داشته باشید نور مستقیم خورشید به لنز دوربین تابیده نشود.

قابلیت های دوربین مداربسته برای تنطیم نور محیط

تنظیم کیفیت تصویر در شب

امروزه اکثر دوربین های موجود قابلیت ضبط تصاویر در شب یا همان IR را دارند البته معمولا این تصاویر به صورت سیاه سفید می باشد. با آمدن تکنولوژی های جدید، دوربین های مداربسته دید درشب رنگی به بازار آمده که تصویر را به صورت کاملا رنگی ضبط خواهد کرد. هر چند هزینه این دوربین ها به نسب گران تر است.

دوربین مداربسته ای که قابلیت ضبط تصویر در شب را دارد توسط نور مادون قرمز محیط را روشن میکند و با انتشار این نور در محیط در هنگام شب باعث می شود سوژه مشخص باشد. فیلتر IR Cut برای جلوگیری از انتشار این نور در روز فعال می شود. زیرا باعث غیر طبیعی شدن رنگ ها و نورها می شود. بنابراین وجود این فیلتر بسیار در کیفیت تصویر دوربین مداربسته اهمیت دارد.

اما برای نور و روشنایی زیاد در روز چه راه حلی وجود دارد؟

استفاده از دوربین هایی که دارای قابلیت تنظیم نور است. این قابلیت در دوربین های مختلف با نام های متفاوت شناخته می شود اما کار اصلی آن این است که زمانی که نور پس زمینه بسیار زیاد باشد میزان نور را تنظیم می کند تا تصویر سوژه تاریک نباشد. در دوربین های هایک ویژن قابلیت BLC / WDR / DWDR همین وظیفه را دارند. قابلیت WDR به طور خاص وظیفه تنظیم تناقض های نوری در محیط را دارد. ناهماهنگی های موجود در تصویر مانند تیرگی یا روشنایی زیاد را تنظیم می کند.

تکنولوژی به کار رفته در سیستم مداربسته

این موضوع انکار ناپذیر است که تکنولوژی سیستم مداربسته بر روی کیفیت تصویر تاثیر دارد. قطعا سیستم های مداربسته تحت شبکه کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که دوربین های سری جدید توربو HD یا AHD یا اصطلاحا دوربین های دیجیتال، امروزه دارای کیفیت تصویر فوق العاده ای هستند که دست کمی از دوربین های تحت شبکه ندارند.

لنز دوربین ثابت یا متغییر

اگر تجربه استفاده از دوربین های مداربسته با لنزهای متغییر مانند لنز موتورایز و وریفوکال را داشته باشید، میدانید که وضوح تصویر در این دوربین ها بسیار بالاست و حتی در برخی از پروژه ها بسیار توصیه می شود برای ثبت تصاویری که جزئیات در آنها بسیار اهمیت دارد از دوربین های لنز متغییر استفاده شود. لنز ها برای تنظیم زاویه دید کاربرد دارند و بهترین آنها لنز موتورایز است. برای اطلاعات بیشتر در مورد لنزهای دوربین های مداربسته مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. با انواع لنز ها در دوربین های مداربسته آشنا شوید.

لنز دوربین مداربسته و زاویه دید

سنسور تصویر

قطعا این مورد را بسیار شنیده اید که دوربین دارای سنسور تصویر CCD یا CMOS می باشد. اما شاید کاربرد دقیق آن را نمی دانید. حسگر یا سنسور تصویر یک قطعه سخت افزاری است که کمک بزرگی به ارائه تصویر با کیفیت می کند. این سنسور هنگام دریافت تصاویر، نور کافی را نیز از محیط جذب می کند. بنابراین نوع سنسور به کار رفته در دوربین نیز یکی از عوامل موثر بر کیفیت تصویر دوربین مداربسته است.

حسگر و سنسور تصویر دوربین های مداربسته

فریم ریت دوربین مداربسته

یکی از عواملی که نقش بسیار مهمی در موضوع افزایش کیفیت تصویر دوربین های مداربسته ایفا می کند میزان فریم ریت دوربین است.در واقع، فریم تعداد تصاویری است که دوربین هر ثانیه دریافت می کند و تاثیری مستقیم بر روانی تصاویر دارد. قاعدتا هر چه فریم بالاتر باشد، تصاویر روان تری خواهیم داشت. اگر میخواهید به طور کامل با مبحث فریم ریت آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط با آن را بخوانید. تفاوت فریم ریت با فریم بر ثانیه چیست؟

آیا موارد دیگری نیز بر روی کیفیت تصویر دوربین مداربسته تاثیر دارد؟

کیفیت تصویر دوربین ها متاثر از عوامل و فاکتورهای مختلف است که در این مقاله سعی شد به اکثر آنها بپردازیم و دلایل موثر بودن آنها را شرح دهیم. عواملی مانند سخت افزار دوربین، نوع سخت افزار و کیفیت ساخت دوربین ، همچنین فرمت فشرده سازی تصاویر، نوع دستگاه ذخیره ساز DVR / NVR / XVR، پردازشگر دوربین همگی در این موضوع دخیل هستند. پس در مجموع بالا بودن کیفیت تصویر دوربین های مداربسته متاثر از عوامل مختلفی است که هر کدام به نوبه خود دارای اهمیت است. سعی کردیم تا حدودی عوامل مهم را در اینجا عنوان کنیم تا با کاربرد آنها بیشتر آشنا شوید.

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Main Menu x